Programs & Activities

GHS Organizations & Sponsors

Organization/Link to Website

Sponsor(s)

Activity Director Mlelissa Castillo
Achievement Academy Conce Rodriguez & Esther Gomez
ACDEC/Octathlon Cynthia Curtis & Mona Weiler
Anime Club Thomas Schubert
Art Club Karen Hatten & Paula Lawson
Athletic Trainers Scott Smith & Mike Baker
AVID Coordinators Cynthia Curtis & Stacy Henderson
AVID Family Club Kelly Turner
Band Bob Beshears, Jacob Ramirez, Javier Rivera
Baseball Nick Siratt, Felix Castillo, Danny Davis, & Scott Cooper
Basketball (Boys) Randy Love, Telly Bernard, Luke Abbett & BJ Cope
Basketball (Girls) Chris Anderson, Brittany Bunch, Tyler Shanklin & David Zink
Bass Anglers Association Larry Kennedy
Bellguards Joey Reyes & Jamie Pennington
Beta Club Jeanne Callahan & Melissa Kime
Cheerleading
Jordan Marlar, Kelly Cobb, & Caitlyn Jones
Chess Club Dowell Buckner
Choir Cheryl Wilson & Katie Webb
CIT Jennifer Fegraeus
Class of 2018 Jordan Marlar 
Class of 2019 Edger Segura & Allison Shepheard
Class of 2020 Elizabeth Mize
Class of 2021 Lauren Peterson
Colorguard Band Directors & Tereance Jordan
Cross Country Lynn Duyck, Johnny McCoy & Stacy Sampson
Dead Poets Society Christopher George 
DECA Tami Keelan & Jerri Scribner
Diversity Alliance Kathryn Patton
Drill Teams:
     Dashing Debs
     Gold Jackets

Pam Tomlinson & Charity Hartweck

Environmental Club Brandi Gomez
Fashion & Design  
FCA Sugar Estes
FCCLA Lauren Peterson, Julianne Henderson & Shirley Granstaff
FCCLA - Hospitality Shirley Granstaff
FFA/Ag Glenn Sesco & Larry Kennedy
Film/Reel Owl Cinema Thomas Schubert
Folklorico Adriana Torres
Football Danny Russell
French NHS Rebecca Embler
Friends of Rachel  
GHS Book Club Paige Portele & Ryan Swindle
GHYO Christina Rodriguez-Tovar
Golf Terry Whatley
Guitar Steve Howell & Jesse Ramirez
Gymnastics Callie Ellsworth (Brandenburg MS)
HOSA James Saunders & Ann Dyll
IB Coordinator Rebeckah Tisdale
CAS Coordinator Valerie Johnson
ITS Brittany Claar de González & Michael Cleveland 
Key Club  
Latin Club Rachel Clark
LIGHT Brigade Lisa Whatley & Lauren Peterson
Literary Magazine  
Math & Science Teams   John Hobbs
Mu Alpha Theta (Math) Liz Applegate & Stephanie Hamilton
Multi-Cultural Club Stacy Henderson
NAHS Karen Hatten & Paula Lawson
National Honor Society (NHS)  NHS Application Mona Weiler
New Horizons Kelly Duval
Orchestra Brian Peacock
Piano Jesse Ramirez & Carolyn Butterworth
PTSA Tami Omer (parent) & Melissa Castillo
Robotics John Godwin & Ivan Mendoza
SHARE Team Jamie Pennington & Melissa Castillo
Soccer (Boys) Trey Vaut 
Soccer (Girls) Lauren Peterson & Alexander Adams
Softball Jennifer Sisson & Amberly Fuller
Spanish NHS Cindy Medina
Speech & Debate Lory Stewart, Tammy Claeson, & Edger Segura
Step Teams Keith Swanson & Rachel Pegram
Student Council Yvette Richardson & Lauren Peterson
Swim Team Phillip Wiggins 
TAFE Mary Karlik
Theater/ITS Brittany Claar de González & Michael Cleveland
Technology Students Association (TSA) Ryan Komorowski & Ivan Mendoza 
Tennis Troy Funk
Track (Boys) Jerod Monk 
Track (Girls) Lynn Duyck, Amanda Craddock & Tyler Shanklin
UIL Academics Tammy Claeson
UNICEF Club Joey Reyes
VICA Dowell Buckner
Volleyball Amberly Fuller & Amanda Craddock
Yearbook Phillip Forester
Young Life Phillip Forester & Jason Talley
Youth & Government Allison Shepheard
Youth Achievement Foundation Joe Walker & Aldo Guzman

powered by finalsite