Activities

There are numerous educational and socially enriching organizations at GHS.  For information on organizations/clubs and their meeting times and upcoming activities and events, please see the Owl Tracks page, which is updated weekly.  This website also provides many of the documents necessary to request/schedule student activities.  

Organization and club sponsors

Organization/club Sponsor(s)
Activity Director Melissa Castillo
ACDEC/Octathlon Jeremy Yancey & Candice Torti
Achievement Academy Conce Rodríguez
ACT-SO Dana Page & Keith Swanson
Athletic Trainers Mike Baker & Bill Brooks
AVID Coordinator Stacy Henderson
AVID Family Club Kelly Turner
Band Bob Beshears, Adam Hazel, & Javier Luna
Baseball Félix Castillo & Danny Davis
Basketball Chris Anderson (girls) & Randy Love (boys)
Bellguards Jamie Pennington & Joey Reyes
Beta Club Jeanne Callahan-Nance
Book Club Paige Portele & Ryan Swindle
Cheerleading Allie Shepheard & Morgan Shaeffer
Choir Daniel Montgomery & Coretta Smith
Class of 2020 Elizabeth Chevaillier
Class of 2021 Lauren Peterson & Alex Pulido
Class of 2022 Aime Dugger
Class of 2023  
Colorguard  
Computer Science Club (GIT) Kristol Smith
Cross Country Lynn Duyck (girls) & McCoy/Monk (boys)
Crucible Youth Leadership John Poynter
Dead Poets Society Christopher George
DECA Tammi Keelan & Jerri Scribner
Diversity Alliance Kathryn Baines-Patton
Drill Teams Pam Tomlinson & Charity Hartweck
Fashion & Design Alex Pulido
Fellowship of Christian Athletes Sugar Estes
FFA Glenn Sesco & Larry Kennedy
Film (Reel Owl Cinema) Thomas Schubert
Folklórico  
Football Danny Russell
French NHS Rebecca Embler
Friends of Rachel Abbi Carr
GECC (Environmental Club) Morgan Shaeffer
Garland Hispanic Youth Org. Christina Rodríguez-Tovar
Golf Nick Siratt
Guitar  Steve Howell & Jesse Ramírez
Gymnastics Cailee Ellsworth (GISD)
HOSA James Saunders & Ann Dyll
IB Programme Coordinator Rebeckah Tisdale
IB CAS Coordinator Valerie Johnson
International Thespian Society Brittany Claar de González & Mark Hawkins
Key Club Morgan Shaeffer
Latin Club Rachael Clark
Made Beautiful David Zink & Elizabeth Chevaillier
Mariachi Jesús Pineda
Math & Science Teams Constance Dunne, Ashley Henry, & Veronica O'Keefe
Mu Alpha Theta Liz Applegate & Emily Schmitter
Multi-Cultural Club Stacy Henderson
National Art Honor Society Karen Hatten, Paula Lawson, & Ben Brown
National Honor Society Veronica O'Keefe & Valerie Johnson
New Horizons Kelly Duval
Orchestra Brian Peacock
Piano Carolyn Butterworth & Jesse Ramírez
PTSA Melissa Castillo & Capria Dees (parent)
Robotics Ivan Mendoza
RPG & TT Gaming Club Ben Brown & Chris George
Soccer Alexander Adams (girls) & Trey Vaut (boys)
Softball Jennifer Sisson
Spanish NHS Cindy Medina
Speech & Debate Talia Powell, Tammy Claeson, & Edgar Segura
Step Team Keith Swanson & Rachel Pegram
Student Council Yvette Richardson & JR Moore
Swim Team Phillip Wiggins (GISD)
TAFE  
Theater Brittany Claar de González & Mark Hawkins
Tennis Troy Funk
Track Lynn Duyck (girls) & Johnny McCoy/Jerod Monk (boys)
UIL Academics Tammy Claeson
Unashamed Craig Klement
UNICEF Club Joey Reyes
VICA  Dowell Buckner
Volleyball Amberly Fuller, Lauren Peterson, & Amanda Craddock
Yearbook Philip Forester
Youth & Government  
Youth Achievement Foundation Aldo Guzmán